AD 8 code

Ινστιτούτο MOUNTMED: Ζητείται Εκτελεστικός Διευθυντής

Ινστιτούτο MOUNTMED: Ζητείται Εκτελεστικός Διευθυντής – Λευκωσία

Ινστιτούτο Έρευνας και Ανάπτυξης για τις Μεσογειακές Νησιώτικες Ορεινές Περιοχές

Το Ινστιτούτο Έρευνας και Ανάπτυξης Μεσογειακών Νησιωτικών Ορεινών Περιοχών (ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ MOUNTMED) προκηρύσσει τη θέση
Γενικού Διευθυντή του Ινστιτούτου. Η θέση είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης και το άτομο που θα επιλεγεί θα εργάζεται
στα κεντρικά γραφεία του Ινστιτούτου MountMed στην κοινότητα Καλοπαναγιώτη και όταν χρειάζεται στο χώρο του Ινστιτούτου στν
Λευκωσία.

To IMM είναι ένας μη κυβερνητικός, μη κερδοσκοπικός οργανισμός που δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία ερευνητών και επιστημόνων
από διάφορες ευρωπαικές χώρες, με εξειδίκευση στη βιώσιμη ορεινή ανάπτυξη με την υποστήριξη του Ιδρύματος Γιαννάκη Παπαδούρη.
Ο σκοπός του MountMed είναι η ανάπτυξη έρευνας, προώθηση ακαδημαικής εκπαίδευσης , υποστήριξη κέντρων λήψης αποφάσεων και η
εφαρμογή πιλοτικών προγραμμάτων για την αντιμετώπιση των σύγχρονων κοινωνικών, οικονομικών και περιβαλλοντικών προκλήσεων
στις ορεινές νησιώτικες περιοχές της Μεσογείου. Μέσα από τη δράση του στοχεύει στην ενδογενή ανάπτυξη ανθεκτικών ορεινών
κοινοτήτων σε φυσικούς και ανθρωπογενείς κινδύνους και την προστασία του πλούτου της βιολογικής και πολιτιστικής ποικιλομορφίας
μέσα από προσαρμοστικές λύσεις και βιώσιμες διαδικασίες μετασχηματισμού.

Καθήκοντα

Ο Εκτελεστικός Διευθυντής, σε στενή συνεργασία με την Ηγεσία του Ινστιτούτου, επιδιώκει να καταστήσει το Ινστιτούτο κεντρική
οργάνωση αναφοράς για την επιστημονική γνώση και τη διάδοσή της στον τομέα της ανάπτυξης των ορεινών νησιωτικών περιοχών της
Μεσογείου. Ταυτόχρονα, θα ενεργεί κατά τρόπο ώστε το Ινστιτούτο να λειτουργήσει ως ένα μηχανισμός μεταφοράς γνώσης,
τεχνογνωσίας, αλλά και υποστήριξης σε όλες τις διαδικασίες σχεδιασμού και εφαρμογής προγραμμάτων και δράσεων παρέμβασης στον
ορεινό χώρο. O Εκτελεστικός Διευθυντής:

1. Συντονίζει, ελέγχει και εποπτεύει το έργο του Ινστιτούτου.
2. Κατευθύνει τον σχεδιασμό των δραστηριοτήτων και των αντιστοίχων προγραμμάτων δράσης, υποστηρίζοντας την οργάνωση της
λειτουργίας τους,
3. Ελέγχει και αξιολογεί την καλή λειτουργία του έργου των δομών και των περιοδικών προγραμμάτων του Ινστιτούτου καθώς και την
επίτευξη τους, υποβάλλοντας σχετικές εκθέσεις στο Διοικητικό Συμβούλιο
4. Προετοιμάζει και εισηγείται τα θέματα στο Συμβούλιο του Ινστιτούτου, μετέχει στις συνεδριάσεις του χωρίς ψήφο και είναι
υπεύθυνος για την εκτέλεση των αποφάσεων του.
5. Μεριμνά για τη διαμόρφωση και υλοποίηση της Στρατηγικής και του Επιχειρησιακού Σχεδίου του Ινστιτούτου.
6. Εισηγείται στο Διοικητικό Συμβούλιο το ερευνητικό και αναπτυξιακό πρόγραμμα του Ινστιτούτου με βάση τους στόχους του
Ινστιτούτου και μεριμνά για την υλοποίησή τους.
7. Υποβάλλει στο Συμβούλιο σχέδιο προυπολογισμού, ισολογισμού και ετήσιας έκθεσης.
8. Είναι υπεύθυνος για την εκτέλεση λειτουργικών δαπανών, στο πλαίσιο του εγκεκριμένου από το Συμβούλιο ετήσιου προυπολογισμού.
9. Μεριμνά για την κατάλληλη οργάνωση και ορθολογική διαχείριση των πόρων του Ινστιτούτου, αξιολογεί την επάρκεια και
αποτελεσματικότητα τους, διατυπώνει προτάσεις για τη συμπλήρωσή τους ή τη βελτίωση της απόδοσής τους, διασφαλίζοντας ότι
αξιοποιούνται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, για την υποστήριξη της αποστολής του Ινστιτούτου.
10. Αξιολογεί το προσωπικό του Ινστιτούτου.
11. Εισηγείται στο Διοικητικό Συμβούλιο τον Κανονισμό Εσωτερικού Ελέγχου και τους Κανονισμούς Εσωτερικής Λειτουργίας, για τους
οποίους δημιουργεί κατάλληλους μηχανισμούς εφαρμογής και παρακολούθησης και είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή του έναντι
του Συμβουλίου.
12. Εκπροσωπεί νομίμως το Ινστιτούτο στις σχέσεις του με διοικητικές, Δικαστικές, άλλες Αρχές και τρίτους στην Κύπρο ή στο εξωτερικό
(ή της ημεδαπής ή της αλλοδαπής).
13. Είναι άμεσα υπεύθυνος για την επικοινωνία, τη δικτύωση και την εξωστρέφεια του Δικτύου.
14. Ασκεί κάθε άλλη αρμοδιότητα που του ανατίθεται από το Συμβούλιο.

Διάρκεια Σύμβασης/Απολαβές

1. Το συμβόλαιο αφορά πλήρη και αποκλειστική απασχόληση διάρκειας τριών (3) ετών, με δυνατότητα ανανέωσης. Περιλαμβάνεται
τρίμηνη δοκιμαστική περίοδος.
2. Οι απολαβές και τα ωφελήματα θα καθοριστούν με βάση την εμπειρία και την κατάρτιση των ενδιαφερομένων

Προσόντα
Οι υποψήφιοι για τη θέση του Εκτελεστικού Διευθυντή του Ινστιτούτου πρέπει να έχουν αποδεδειγμένη εμπειρία και κατάρτιση σε
παρόμοια θέση και εκτελεστικό ρόλο. Για τον διορισμό στη θέση του Διευθυντή απαιτούνται τουλάχιστον τα ακόλουθα προσόντα:
1. Πτυχίο και μεταπτυχιακός τίτλος ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος σε συναφές αντικείμενο με τις απαιτήσεις της προς πλήρωση
θέσης, όπως εξειδικεύεται στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, τα οποία να είναι εγκεκριμένα από τον Φορέα Διασφάλισης και
Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ). Διδακτορικός τίτλος θα θεωρηθεί ως επιπρόσθετο προσόν.
2. Επαγγελματική εμπειρία τουλάχιστον τριών ετών σε θέσεις ευθύνης, καθώς και στην κατάρτιση και εκτέλεση ερευνητικών
προγραμμάτων ή σχεδίων στρατηγικού σχεδιασμού, σε υπηρεσίες ή οργανισμούς ή επιχειρήσεις του δημόσιου ή του ιδιωτικού τομέα
στην Κύπρο ή στο εξωτερικό (ή της ημεδαπής ή της αλλοδαπής).
3. Αποδεδειγμένη εμπειρία σε διαφορετικές στρατηγικές και μεθόδους εξεύρεσης πόρων.
4. Άριστη γνώση της Αγγλικής Γλώσσας. Η άριστη γνώση Γαλλικών και άλλων ξένων γλωσσών θα θεωρηθεί ως επιπρόσθετο προσόν.
5. Άριστη γνώση χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή (λογισμικό επεξεργασίας κειμένου, υπολογιστικών φύλλων, παρουσίασης,
ηλεκτρονικού ταχυδρομείου κ.α.).Επίσηςγνώση εξιδεικευμένων λογισμικών για τη διοργάνωση και διεκπεραίωση διαδικτυακών
εκδηλώσεων και εργαστηρίων (Zoom, Teams, Webex, κ.α.).
6. ∆εξιότητες/Ικανότητες, οι οποίες θα αξιολογηθούν από το βιογραφικό και από την συνέντευξη.
7. Δυνατότητα εργασίας σε ευέλικτο ωράριο

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλουν την αίτηση ενδιαφέροντος, η οποία επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης, ηλεκτρονικά στη
διεύθυνση info@mountmedinstitute.com, μέχρι και την Δευτέρα , 2 Σεπτεμβρίου 2024, αναγράφοντας ως θέμα: Ινστιτούτο MountMed_Θέση Εκτελεστικού Διευθυντή.

Η αίτηση ενδιαφέροντος περιλαμβάνει:

  • Συνοδευτική Επιστολή
  • Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα

Σε 2ο στάδιο πιθανόν να ζητηθούν αντίγραφα των πιστοποιητικών των ακαδημαικών και άλλων συναφών προσόντων που προνοούνται
πιο πάνω, περιλαμβανομένων βεβαιώσεων για υπηρεσία, όπου απαιτείται πείρα.

Αιτήσεις μπορούν να υποβάλουν όσοι είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας ή πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαικής Ένωσης ή
υπήκοοι τρίτων χωρών, νοουμένου ότι κατέχουν άδεια νόμιμης παραμονής για εργοδότηση. Το άτομο που θα επιλεγεί για τη θέση του
Λειτουργού θα πρέπει να προσκομίσει κατά την υπογραφή της σύμβασης Λευκό Ποινικό Μητρώο.